Keep Respect

 

Motorkáři, znáte Keep Respect?? 

Věřím, že většina ano, pokud je to pro vás nový termín - přečtěte si určitě řádky níže...

Text: Zorka Horká, foto archiv Keep Respect

 

Dovolte mi, abych těm z vás, kteří vidí logo Keep Respect poprvé přiblížila, co vše se za ním skrývá...

Protože se zabýváme bezpečností a toto téma je v dnešním provozu více než aktuální - vkládáme sem článek našeho partnera Magazínu MotoRoute.

Text znikl na základě setkání s organizátory Keep Respect Štěpánkou a Lumírem Kovářovými.

Seznamte se s ojedinělou akcí u nás. Garantujeme vám, že její návštěva vám navždy změní pohled na svět. Ostatně posuďte sami. Šanci máte příští sobotu 25. července 2020 na hřišti areálu Rehabilitačního ústavu Kladruby u Vlašimi

 

 

 
"Předpokládám, že drtivá většina těch, kteří teď právě drží v rukou vydání Magazínu MotoRoute, zažila ten opojný pocit jízdy na motorce…. Jedete krajinou, slunce už není vysoko, dlouhé stíny se táhnou po zemi, hřeje vás nejen teplý proudící letní vzduch, ale i opojný pocit z krásně prožitého dne… Vracíte se domů… Poslední sluneční paprsky tancují mezi smrky v lese kterým projíždíte, slunce začíná pomalu zapadat… Pomyslíte si: „Až projedu zatáčku na konci lesa, určitě ještě uvidím pár posledních paprsků…“ Natěšeně jí projíždíte, abyste ještě zahlédl tu krásu končícího letního dne a v tom se něco mihne. Příšerná rána, strašný zvuk skřípajících plechů, neskutečná bolest a hlavou vám ještě stihne proběhnout: „Vždyť to auto v protisměru bylo na mé straně!!!“ Možná jel řidič rychle, možná se díval do telefonu, navigace, možná jen něco hledal v autě, možná mu před zatáčkou proběhlo přes cestu nějaké zvíře… možná… Chci přece domů!!!
I takový scénář může mít okamžik, který nám NAVŽDY změní život…"
 
 
 
 
 
Proč tedy Keep Respect a proč vůbec?
Vítejte tedy na unikátní akci v České republice věnované všem, pro které se motorka stala součástí života, láskou a osudem…
 
 
 
 
 
 
Keep Respect je jednodenní akce konaná v areálu Rehabilitačního ústavu v Kladrubech u Vlašimi a je otevřena i pro širokou veřejnost.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Setkání je konfrontací zdravých s tělesně postiženými, zkušených bikerů s těmi začínajícími, motorkářů s řidiči aut. Na místě dochází k vzájemnému poznávání a respektu mezi komunitami – a toto je i cílem…
 
 
 
 
 
 
První ročník KR proběhl v roce 2008.
Prvotním impulsem bylo uspořádat setkání pacientů ústavu po čerstvém úrazu s „mazáky“ (lidmi upoutanými na invalidní vozík již delší dobu). Ukázat zážitkem těm „čerstvým“, že i s těžkým handicapem lze žít aktivním způsobem života. Organizátorka Štěpánka Kovářová tehdy přizvala své přátele z Moto klubu vozíčkářů (pro upřesnění - zakladatelem tohoto klubu byl Honza Kašpar - herec divadla Járy Cimrmanna. MKV ČR pořádá závody a různé další aktivity pro handicapované. Jeho členové se pravidelně účastní i mezinárodní soutěže Enduromania v Rumunsku). I přesto, že Štěpánka za pomoci svého nynějšího manžela Lumíra Kováře svůj nápad zrealizovala během pár týdnů, na setkání přijelo asi 80 lidí. V průběhu dalších let se z KR stala poměrně známá akce, o čemž svědčí i to, že poslední XI. Ročník navštívilo přes dva tisíce lidí. Otevřením se pro veřejnost dostala tato událost jiný rozměr… Setkávají se zde zdraví s lidmi po úrazech, což v každodenním životě není zcela běžné. Přijíždějí nejen motorkáři, ale auta a v nich celé rodiny s dětmi. Program dne je bohatý a ceny za občerstvení jsou „lidové“.
Vstupné je dobrovolné a každoročně se rozdělí mezi tři lidi, kteří jsou čerstvě po úrazu na motocyklu. Kritériem je, že si nehodu nezpůsobili vlastní vinou, riskantní rychlou jízdou nebo v důsledku požití alkoholu či drog.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Příběhy těchto lidí jsou popsány na letáčcích u dobrovolného vstupného a návštěvníci si sami mohou zvolit ten, který je nejvíce oslovil a na který chtějí přispět. V loňském roce se vybralo a rozdělilo přes 150.000,- Kč (příběhy najdete i na webových stránkách keeprespect.cz).
 
 
 
 
 
 
Keep Respect je naprosto výjimečný i tím, že se zde neprodává alkohol. Čepuje se pouze nealko pivo, kofola a limonáda. Už jen z principu, protože alkohol za volant ani za řídítka nepatří, nenajdete jej ani v místě konání. Póly byly obráceny a to, co je běžné na klasických moto srazech, zde není!
Co se programu týče:
Hlavním gró je samozřejmě vzájemné setkání zúčastněných, vyprávění, zážitky, rady a zkušenosti. V Kladrubech si najednou uvědomíte, co vše si máte s ostatními říct a kolik vás toho zajímá! K tomu si poslechnete dobrou rockovou muziku nebo s údivem shlédnete kaskadérské kousky Míry Freye, který je již tradičním a věrným hostem. V průběhu dne probíhají prezentace firem, které se zabývají úpravami vozidel pro handicapované nebo ukázky ochranných prvků na motorku, od loňska například airbagových vest Hit-Air v podání RaceVest.cz - partnera Keep Respect. V minulých letech mohli diváci shlédnout ukázky různých druhů sportů pro handicapované (např. box vozíčkářů, volejbal sedících, paintball apod.) nebo třeba ukázku výcviku vodících psů.
 
 
 
 
 
 
K akci neodmyslitelně patří účast členů Záchranné služby Středočeského kraje, kteří po celý den předvádějí zájemcům jak správně postupovat při poskytování první pomoci zraněnému motorkáři.
 
 
 
 
 
 
Organizátoři berou ohled i na životní prostředí v místě konání a snaží se nezatěžovat přírodu. Pro akci jako takovou nechávají vyrobit kelímky s logem Keep Respect, které lze opakovaně používat a které mohou být i sběratelským artiklem. Lidé si je berou s sebou i na další festivaly.
Co napsat na závěr…
 
 
 
 
 
 
Tak, jako vám změní život a vnímání nehoda, která se v životě stane, tak vaše myšlení ovlivní návštěva této ojedinělé události, která nese motto: „Jezděte tak, abychom vás nemuseli znovu učit chodit.“
Nezáleží na tom, usedáme-li do sedla motocyklu, nebo za volant auta, ale i malá chyba, špatná reakce, nebo chvilka nepozornosti nám rázem může změnit život. Nikdo z těch, které v Kladrubech potkáte, motorkářů, kteří při nehodě přišli o ruku, nohu, nebo skončili na invalidním vozíku, ještě pár vteřin před nehodou neměli sebemenší tušení, že by se jim mohlo cokoliv stát….
 
 
 
 
 
 
Ráda bych v tuto chvíli reprodukovala Lumíra Kováře: „Nejsme idealisti, víme, že není v našich silách převychovat všechny divoké bikery na slušné a ohleduplné motorkáře. Ale kdyby při odjezdu z naší akce třeba jen deset lidí ovlivnilo to, co viděli a vzali si to k srdci, je to pro nás úspěch, …a taková satisfakce, že to co děláme, má nějaký smysl.“
 
 
 
 
 
 
A proto Keep Respect vážení a těšíme se na společné setkání příští sobotu, 25. července 2020 v Kladrubech u Vlašimi!!! (více o celé akci se můžete dozvědět na www.keeprespect.cz
 
 
 
 
Zorka a tým Racevest